top of page

Özgün Bir Stile Sahip Olmanın 5 Yolu


Moda ve stil, üzerinize geçirdiğiniz kıyafetlerden ziyade, duruşunuzu destekleyen ve dışarıdan size bakan kişilere hakkınızda bir fikir veren önemli kavramlardır. Kim olduğunuzu en doğru şekilde vurgulamak ise tamamen sizin tercihlerinize bağlıdır.

Eğer özgün bir stile sahip olmak istiyorsanız uygulayabileceğiniz bazı adımlar var. Kendine has bir stil yaratmak isteyenler önerilerimize kulak verebilir! Bu beş kolay adımla yalnızca stilinizi belirlemeyecek, kendinizi daha da yakından tanıyacaksınız.

1. Kimlerin stilini beğeniyorsunuz?

Diziler, filmler, sosyal medya influencer’ları, ünlü modeller, Hollywood yıldızları… Günümüzde teknoloji sayesinde ilham alabileceğimiz o kadar fazla kaynak var ki! Öne çıkan bir dolu isimden, sizin stiline hayran olduklarınız kimler? Stilini beğendiğiniz isimlerin bir listesini çıkarın. Ardından arama motorlarına stil görünümlerine dair farklı fotoğrafları inceleyin. Bu isimlerin stilinde sizi çeken ortak detaylar neler? Tüm bunları bir kenara not edin, çünkü kendi üzerinizde uygulamanız için akılda tutmanız gerekecek!

Notlarınızı alırken ilham aldığınız görünümleri kıyafet, ayakkabı ve çanta tercihleri, takı seçimleri, saç ve makyaj uygulamaları olarak farklı başlıklarda ele almanız ise işinizi kolaylaştıracaktır.

2. Stilinizi ve beğendiğiniz stilleri hangi kelimelerle özetleyebilirsiniz?

Tüm notlarınızı aldınız. Şimdi sıra bulduğunuz ortak noktaları özetleyecek kelimelerde. İhtiyacınız olan tek şey tanımlamaları yapan sıfatlara başvurmak. Bohem, çılgın,elegan, rahat, spor, feminen, minimal, zarif, nostaljik… Favori stil görünümleriniz bunlardan hangilerini kapsıyor?

Beğendiğiniz stillere çoğunlukla hangi sıfatları uygun görüyorsanız, kendi stiliniz için de bu görünümlere daha yakınsınız demektir. Bu da, özgün bir stil yaratırken en önemli rehberiniz olacaktır.

3. Hangi kıyafetlerin içinde kendinizi çok iyi hissediyorsunuz?

Yukarıdaki bilgiler ışığında dolabınıza yeni kıyafetler eklemeden önce sıra elinizdekileri değerlendirmekte! Herhangi bir gün için hazırlandığınızda ve kendinizi o günkü kombinin içinde çok iyi hissettiğinizde bir fotoğraf çekin. Ya da sosyal medya hesabınızı biraz inceleyerek en beğendiğiniz fotoğraflarınıza göz atın. Üzerinizde hangi kıyafetleriniz var?

Bir kıyafetin içerisinde kendinizi iyi hissediyorsanız, bu tercihler sizi yansıtabiliyor demektir. Dolabınızdaki bu parçalardan vazgeçmeyin ve benzerlerini edinebilmek üzere aklınızın bir köşesine kaydedin.

4. En fazla övgü aldığınız görünümler hangileri?

Üçüncü maddeyi destekleyen bir adımla devam ediyoruz. Çevrenizdeki insanlar tarafından “bugün harika görünüyorsun, adeta ışıldıyorsun” gibi iltifatlar duymanıza yol açan kıyafetleriniz hangileri? Demek ki bu kıyafetler içerisinde kendinizi iyi hissediyorsunuz ve kendinizi en iyi şekilde yansıtabiliyorsunuz! Çünkü stil ve enerji birbirini tamamlayıcı detaylardır. İçerisinde rahat olmadığınız ve mutlu hissetmediğiniz bir kıyafetle övgü toplamanız bir hayli zordur. Çünkü huzursuzluğunuz enerjinize yansır. Oysa stil ve güzellik, kişinin içinde başlar. Neşeli bir ruh, kıyafetlere de ışıltı kazandırır.

5. Favori renkleriniz neler?

Son adım ise favori renklerinizi belirlemek olacak. Bunun için eski fotoğraflarınıza başvurabilirsiniz. Üzerinizde hangi renkler varken daha iyi görünüyorsunuz? Bazı renkler kişileri çok daha soluk gösterebilir. Bazı renkler ise enerjinizi çok daha yukarılara taşır. Kişiden kişiye saç ve ten renklerine göre de değişebilen bu durum, sizin özelinizde hangi renkleri işaret ediyor? Böylece uzak durmanız gereken ve daha fazla parça edinmeniz gereken renk paletlerini belirleyebilirsiniz.

Bu beş maddeyi belirledikten sonra stilinizi oluşturacak her parçayı seçerken bir rehbere sahip olacaksınız. Üstelik bu rehberi sizi en iyi tanıyan kişi yani siz oluşturdunuz! Kıyafetlerinizden takılarınıza, güzellik görünümlerinizden aksesuarlarınıza stilinizi oluşturan tüm detayları bu ipuçlarının yardımıyla edinebilirsiniz. Böylece sizi en iyi yansıtan özgün stilinizle hayranlık uyandıran bakışları üzerinize çekmeniz kaçınılmaz olacak!

31 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

İçimizi ısıtan güneşiyle yazı ardımızda bırakırken sonbaharın sakinliğini kucaklıyoruz. Sıcaklıkların düşmesi, stil tercihlerimizi de etkiliyor. İnce hırkalar yerini kalın ceketlere bırakıyor. Crop üs

bottom of page